Честотата на атопичния дерматит се е увеличила значително през последните десетилетия в индустриализираните страни.

При 80% от пациентите тя започва преди 5-годишна възраст, но при 60% от тях, особено при тези с леки симптоми, симптомите се подобряват или изчезват след пубертета. При тези с умерени/тежки прояви, атопичният дерматит може да продължи и след пубертета и дори да остане в зряла възраст, отразявайки се на качеството на живот.

Диагностицирането на атопичния дерматит обикновено е клинично. Основният симптом е интензивен сърбеж, водещ до цикъла на "сърбеж-чесане". Казва се, че атопичният дерматит е сърбеж, който се възпалява, а не е възпалението това, което причинява сърбеж (т.е. сърбеж по кожата).

    Типологията и разпространението на екзематозните лезии обикновено зависят от възрастта:

    • Атопичен дерматит при бебета и деца под 2 години – засегната е кожата на лицето, шията и крайниците;
    • Атопичен дерматит при деца – характерни зони са гънките на крайниците (лакътни гънки, задната част на коляното);
    • Атопичен дерматит при юноши и възрастни - обикновено са засегнати ръцете и краката

    Причинители на атопичния дерматит и механизми, причиняващи атопични обостряния

    Причините са сложни и многофакторни, включващи взаимодействието между генетичната предразположеност, факторите на околната среда, определени имунологични промени и дисфункцията на кожната бариера. Въпреки че всички те са тясно свързани, ключовата роля в патогенезата на атопичния дерматит е промяната на функцията на кожната бариера.

    Кожен протеин с нефункционални мутации е най-важният генетичен рисков фактор за атопичен дерматит. Загубата на функциите на този протеин води до значителна трансепидермална загуба на вода, повишена пропускливост на кожата за хранителни алергени и такива от околната среда, което им позволява да проникнат, причинявайки сенсибилизация и възпаление, което може да доведе до „атопичен марш“. (т.е. последователността: бронхиална астма, алергичен ринит).

      Сенсибилизацията на IgE, медиирана с определена храна, може да бъде предизвикана от контакт с кожата, която не изпълнява ефективно бариерната роля, а на второ място от генната мутация на този протеин в кожата. Бариерните дефекти позволяват проникване в кожата на различни алергени, включително от хранителни протеини, насърчавайки индуцирането на сенсибилизация и синтеза на IgE, което може да допринесе за кожни възпаления, характерни за атопичен дерматит.

      Изчислено е, че 40% от децата с умерени форми и вероятно много повече от тези с тежък атопичен дерматит имат асоциирани хранителни алергии. Още по-голяма част от децата с атопичен дерматит често имат повишени нива на специфичен IgE, понякога дори при липса на истинска алергия. Това обяснява защо ролята на алергиите в патогенезата и тежестта на атопичния дерматит се обсъжда интензивно.

      Кожните прояви на хранителни алергии (IgE-медиирани) се състоят от остра уртикария, ангиоедем и контактни реакции. Ако атопичният дерматит се влоши от излагане на хранителен продукт, такива реакции не са медиирани с IgE реакции на свръхчувствителност, а по-скоро се забавят и обикновено се развиват 2 до 6 часа след досега.

      Млякото, яйченият белтък, пшеничното брашно, соята, рибата и фъстъците са сред храните, които най-често участват във влошаването на симптомите на атопичния дерматит.

      Your Skin - Food

      Диагностичният подход включва подробна анамнеза, включително информация за диетата на детето или на майката, ако бебето е кърмаче, пач тестове, серологични тестове за идентифициране на медиирана чувствителност към IgE и клиничната значимост на положителните тестове.

      Лечението на атопичния дерматит предполага избягване на фактори, които предизвикват лезии, контролиране на сърбежа, подтискане на възпалението и възстановяване на кожната бариера.

      Медикаментите за локално приложение се състоят от:

      • локални противовъзпалителни лекарства - дерматокортикостероиди и локални калциневринови инхибитори за активно заболяване → безопасни и ефективни лекарства, когато се използват правилно, с предписание.
      • емолиенти, които са от съществено значение за лечението, с важна роля при възстановяването на бариерната функция на кожата и възстановяване на епидермалния липиден слой, което всъщност е в основата на лечението на атопичния дерматит.

      Изводи:

      Хранителните алергии са безспорен фактор за влошаването на атопичния дерматит при децата. Историята на реакциите, диетата, кожните тестове и установяването на специфичния IgE помагат да се идентифицират храни, които е възможно да участват в продължаващото наличие и влошаването на атопичния дерматит, като оралните провокационни тестове са златният стандарт за сигурно установяване на диагнозата и прилагане на персонализирана диета.

      Въпреки че патогенезата на атопичния дерматит е комплексна, последните изследвания подкрепят ролята на анормалната кожна бариера.

      Това ново знание засилва основната роля на кожната бариерна функция при появата и развитието на атопичен дерматит и подчертава необходимостта от целенасочени терапии за поддържане на целостта й, а правилната хидратация на кожата играе решаваща роля в този процес.

      Ежедневно почистване с изплакване

      Много суха до склонна към атопия кожа

      Skin Barrier Therapy™ патент

      Atoderm Huile de douche

      (2 отзива)

      24-часова хидратация и моментален комфорт още под душа.

      За кого?

      За цялото семейство (без недоносени бебета)

      Дневна грижа

      Много суха до склонна към атопия кожа

      Skin Barrier Therapy™ патент

      Atoderm Intensive gel-crème

      (3 отзива)

      Интензивна, ултра лека, бързо попиваща грижа. Подхранва кожата и успокоява сърбежа.

      За кого?

      За цялото семейство (без недоносени бебета)