Носенето на маска играе ключова роля в борбата срещу разпространението Covid-19.


Но използването на маска през целия ден може да наруши кожната ни бариера и да доведе до странични ефекти: дразнене, сухота, зачервяване, сърбеж, парене, опъване, акне (наричано още маскне = маска + акне) и др. Чувствителната или реактивна кожа е по-податлива към дразнене.


Маската може да създаде неочаквана кожна реакция или да изостри съществуваща кожна патология (акне, розацея, себореен дерматит, атопичен дерматит).
 

В тази статия ви даваме някои дерматологични съвети, с които да разберете защо маските причиняват раздразнения, как да се грижите за бариерата на вашата кожа и как да предотвратите страничните ефекти от носенето на маска.

  • Носенето на маска е част от нашето ежедневие и е от абсолютна необходимост, но води до промяна в екобиологията на кожата ни. Разглеждаме кожата като екосистема, която е в постоянно взаимодействие с околната среда. И все пак, кожата на лицето не е адаптирана към носенето на маска. Това създава полу-оклузивна среда, която предотвратява естествения външен обмен (влажност, UV лъчи, кислород...). Кожата не взаимодейства по същия начин със заобикалящата я среда: вместо да е в контакт с кислороден въздух, кожата е „затворена“ в топла и влажна среда, богата на въглероден диоксид (CO2), поради дишането. 
  • Китайско проучване, проведено сред 407 здравни специалисти, показва, че 49% от тях съобщават за кожни реакции на лицето, свързани с носенето на маска. Сърбеж (14,9% от пациентите), еритем (12,6%) и сухота (11,6%) са най-честите прояви. Освен това,  43,6% от пациентите с акне, 100% от пациентите с розацея и 37,5% от пациентите със себореен дерматит съобщават за обостряне на заболяването1.

 
1Zuo Y, Hua W, Luo Y, et al. Реакция на кожата, породена от маските N95. Проучване, проведено в Китай сред медицински персонал. Контактен Дерматит. (2020)

 

Maskne_face-mask-girl

Ако състоянието на кожата ви се влошава, сега можете да се консултирате онлайн с дерматолог по ваш избор.

 

Какви странични ефекти от носенето на маска могат да се появят по лицето ви?

Доказано е, че носенето на маска причинява увреждания на кожната бариера: може да предизвика нови реакции върху кожата, или да изостри съществуващите кожни проблеми (акне, розацея, себореен дерматит, атопичен дерматит). Всяка кожа е уникална и реагира по различен начин.

Дразнене на кожата

Носенето на маска генерира триене, което може да причини дразнене на кожата. Кожата на лицето е по-тънка и реактивна към триенето. Говоренето, кашлянето и дори разместването на маската създават много триения. В зависимост от чувствителността на вашата кожа, повтарящите се триения могат да доведат до появата на раздразнения. Проучвания, водени от здравни специалисти, показват, че раздразненията могат да се появят на всяка контактна област, особено на носа, брадичката и бузите, под очите и зад ушите.

Освен това маската събира фини прахови частици, които могат да раздразнят кожата още повече.

Проблемна кожа

Оклузивният ефект на маската върху кожата насърчава изпотяването. В комбинация триенето и мацерацията могат да доведат до:

-сухота или контактен дерматит
-сърбеж

-видимо зачервяване на зоните на триене (обрив, розацея)

-сквами на носа, бузите и брадичката (себореен дерматит) 2.

Китайско проучване показва, че сухотата / опъването на кожата (70,3%) и десквамацията (62,2%) са най-честите увреждания на кожата.3 .


Освен това, полско проучване показва, че сърбеж, свързан с носенето на маска, се появява при 19,6% от хората, по-специално при хора с чувствителна кожа и атопична предразположеност4.

 

2S.Giacalone  A. Minuti  C. B. Spigariolo  E. Passoni  G. Nazzaro, Дерматози по лицето, предизвикани от носенето на лични предпазни маски по време на COVID-19: първи наблюдения след изолация, Клинична и експериментална дерматология. (2020) 
3Lan J, Song Z, Miao X, Li H, Li Y, Dong L, Yang J, An X, Zhang Y, Yang L, Zhou N, Yang L, Li J, Cao J, Wang J, Tao J, Увреждане на кожата на здравни спеицалисти, лекуващи пациенти болни от Covid-2019, списание на Американската академия по дерматология. (2020)
4Szepietowski JC, Matusiak Ł, Szepietowska M, et al. Сърбеж, предизвикан от носенето на маска, изследване проведено сред 2 315 човека, проведено по време на пандемията на COVID-19. Acta Derm Venereol. (2020)

Маскне

Дишането в маската създава топлина и влажност, което води до увеличено производство на себум. В тази топла и влажна полу-оклузивна среда качеството на себума може да бъде променено (говорим за окисляване на себума) и може да настъпи размножаване на бактерии.
 

В резултат на това могат да се появят петна и зачервявания по кожата ви, основно по брадичката и челюстта, а понякога и по носа. Може би сте чували за „маскне“, което представлява акне, предизвикано от носенето на маска.
 

Неотдавнашно проучване, проведено в Китай, показва, че акнето се увеличава при продължително носене на маска (> 4 часа на ден в продължение на два месеца).

 

5Han C, Shi J, Chen Y, et al. Поява на акне, причинено от дългото носене на маска по време на Covid-19. Dermatol Ther. (2020) 

Липса на Витамин Д

Не трябва да забравяме, че носенето на маска може да предизвика частично филтриране на естествена светлина. Това може да е добра новина за UV лъчите, но Витамин Д се синтезира от кожата и е от съществено значение за калция.

  • Д-р Мишел Саяг, алерголог
    Д-р Мишел Саяг, алерголог - BIODERMA.

    Носенето на маска генерира запушване и мацерация на кожата, което засилва дразненето, причинено от триенето на маската. Създава се топла и влажна среда, благоприятна за производството на себум и появата на несъвършенства (акне или възпалителни лезии).

    Д-р Мишел Саяг, алерголог - BIODERMA.

Какво да правим, когато маската дразни кожата ни? Как да се предпазим?

почистване-при-маскне

От съществено значение е да използвате високоефективен почистващ продукт, който почиства нежно и предпазва кожната бариера.
Чудесен начин да предотвратите ефекта от носенето на маска е да почиствате добре лицето си два пъти на ден, сутрин и вечер. Препоръчва се използването на вода със стайна температура, за да се избегне раздразнение на кожната бариера.
Това ще помогне за премахването на пот и излишнен себум и ще елиминира променения себум, замърсяванията и мъртвите кожни клетки, като по този начин ще предотврати запушването на порите.


По-специално, препоръчваме ви да почиствате лицето си с мицеларна вода.

 

Съвет: Sensibio H2O премахва над 98% от грима, замърсяванията от околната среда и предотвратява рисковете от реакция на кожата.

maskne-women-cream

Изключително важно е и придържането към ежедневен ритуал за грижа, съобразен със спецификите на кожата.

За да предпазите кожата си от кожни раздразнения, причинени от продължителната употреба на маска, дерматолозите съветват да нанасяте хидратиращ крем, адаптиран към вашия тип кожа, сутрин и вечер, за предпочитане 30 минути преди слагането на маската, за да има време да се абсорбира от кожата.

  • Сутрин не забравяйте да нанасяте лек хидратиращ крем, за да защитите кожата си, като същевременно ограничите оклузивния ефект, тъй като кожата ще бъде изложена на топлината и влажността на маската.
  • Вечер, нанасяйте обичайния си крем за лице

 

Ако имате чувствителна или реактивна кожа, не забравяйте да я хидратирате, за да я предпазите от триенето на маската, да възстановите хидролипидния филм слой и защитната бариера на кожата.

В случай на акне или маскне, е необходимо да използвате грижа за склонна към акне чувствителна кожа, за да се намали производството и промяната на качеството на себума. По този начин кожата е успокоена и хидратирана, а пъпките са елиминирани.

Съвет: В случай на зачервяване, от носенето на маска, можете да използвате Sensibio Light. В случай на съществуващо състояние на зачервяване, засилено допълнително от маската, използвайте Sensibio AR. Ако имате кожа, склонна към акне, Sébium Sensitive е вашият най-добър избор.

Допълнително доказателство за ролята на правилната хигиена на кожата (по-специално на ръцете и лицето) за предотвратяване на разпространението на Covid-19

Скорошно проучване показва, че Covid-19 може да оцелее върху кожата в продължение на 9 часа, в сравнение с почти 2 часа при сезонен грип.
Това доказва важната роля на честото миене на ръцете, както и на почистването на лицето (и други открити части на тялото).

6Ryohei Hirose, Hiroshi Ikegaya, Yuji Naito, Naoto Watanabe, Takuma Yoshida, Risa Bandou, Tomo Daidoji, Yoshito Itoh, Takaaki Nakaya, Задържане на SARS-CoV-2 и грипен вирус върху човешката кожа: Значение на хигиената на ръцете при COVID-19, Клинични инфекциозни болести, ciaa1517.
Вижте тук

Maskne_type-of-mask

Изборът на най-подходящата за вас маска, е първата стъпка за предотвратяване или ограничаване на кожните раздразнения. Експертите не са единодушни по въпроса. Няма строги правила: зависи от спецификите на кожата. Ако имате чувствителна кожа, препоръчително е да тествате няколко вида маски, за да намерите тази, която води до по-малко дискомфорт (сърбеж, парене...).


Не забравяйте да сменяте маската си на всеки 4 часа и я съхранявайте в добре затворено пространство, за да ограничите риска от разпространение. Ако носите памучна маска, перете я на 60° за поне 30 минути.
 

Грим под маската, възможно ли е?

Важно е да имаме предвид, че поради оклузивния ефект на маската, гримът е по-вероятно да запуши порите и да допринесе за появата на несъвършенства. Ето защо трябва да използвате лек грим грим, специално формулиран за нетолерантна или склонна към акне кожа. Уверете се, че внимателно премахвате грима си вечер и почиствате лицето си в дълбочина.