Какво точно представлява пърхотът?
Пърхотът е причинен от ненормално разпространение на един микро организъм от семейство Malassezia, от типа на дрождите. Този феномен води до много по-бързо обновяване на клетките на епидермиса, които се появяват на купчинки върху скалпа и така оформят големи пърхотни люспи, някои от които могат лесно да се отделят и такива които са полепнали, с мазен вид и с жълтеникав цвят.
Пърхотните люспи могат да бъдат придружени от значително раздразнение на скалпа, както и от повече или по-малко силни сърбежи. Пърхотът е видим в косата и в повечето случаи пада върху яката и раменете, особено при ресане. Умората, стресът, замърсяването на околната среда и зимният сезон са фактори, които могат да благоприятстват или да увеличат разпространението на Malassezia furfur и оттам да доведат до появата на пърхот.
Как да разпознаем различните видове люспи?
Различаваме сухи и мазни люспи, като според видът им се определят причините, които са ги породили.
- В случаите на умерени люспи, сквамите са фини, сухи, сиви или белезникави и не са полепнали по скалпа, а падат по раменете.
- Дебелите, мазни и жълтеникави люспи, които са полепнали по скалпа често се съпътстват със сърбежи. Това е умалена форма на проява на себореен дерматит. В този случай скалпът често е раздразнен и с розов цвят.
- Сквамите, които са като плаки, са сухи и белезникави, придружени със зачервяване и са характерни за псориазиса. Те често са придружени и от сърбеж.
Как да обясним появата на тежка и хронична форма на сквами или на псориазис?
Псориазисът е заболяване, характерно със силно изразени сквами, със сухи зони, които се проявяват като повече или по-малко плътни плаки, добре очертани, най-вече в началото на скалпа, кръгли или овални. Различни по размер, те могат да се проявят като „каска“, която покрива изцяло скалпа. Тези сквами са сребристо бели, компактни, сухи и се отделят трудно. Придружени са от много силен сърбеж.
Генетичните фактори, стресът, някои инфекции (ушни, особено зъбни) и приемът на някои лекарства като литиум, анти-маларийни синтезирани препарати и бетаблокери, могат да бъдат причина за тежки прояви на сквами със сухи зони.
Всичко това е резултат от преплитането на 3 основни явления:
- Прекалено размножаване на клетките на епидермиса, изразено в значително удебеляване на кожата на местата със сквами и зачервяване.
- Нарушение в диференциацията, тоест нарушение на възобновяването на клетките в епидермиса. Този процес, който нормално трае около 30 дни, е сведен до по-малко от седмица (3-6 дни). Кератиноцитите се сблъскват с проблеми при тяхната диференциация: запазват своето ядро до роговия слой.
- Възпалителен процес на дерма.
Тези тежки състояния със сквами и сухи зони се проявяват в последователни етапи, с периоди на кризи и ремисия.
Кога говорим за тежки състояния със сквами?
Появата на сквами е свързана с две патологии – себореен дерматит (СД) и псориазис.
В случай на СД, произходът на сквамите е идентичен с този на пърхота (размножаване на дрождите Malassezia), но със силно клинично изражение.
При псориазис, колонията от гъбички не е причина за появата на сквами, а става дума за напълно различна патология, с генетичен произход, провокирана от фактори от околната среда.